گزارشی از آغاز عملیات اجرایی پروژه طرح توسعه بندر فراسکو عسلویه

شرح خبر:

خانم مهندس سپیده چرمچی کارشناس سازه دریایی بخش تخصصی بندرسازی و سازه های دریایی به دنبال بازدید از سایت پروژه طرح توسعه بندر فراسکو عسلویه ، گزارشی از پروژه ارائه کردند :

بندر فرا سکو عسلویه در منتهی الیه شمال غربی منطقه ویژه پارس جنوبی قرار دارد. این بندر با هدف تأمین نیازهای صادرات محصولات نفتی و تخلیه و بارگیری کالا های صنعتی در سال 92 ساخته شده است. در فاز اول بندر دو پست اسکله نفتی بر روی بازوی موج شکن جانمایی شده که در حال حاضر در حال بهره برداری است.

با توجه به نیاز شرکت های پتروشیمی موجود در منطقه و پتانسیل‌های قابل توجه بندر فراسکو از جمله پسکرانه ای مناسب، حوضچه آرامش و موقعیت ویژه منطقه ای، طرح توسعه این بندر در سال 98 مورد توجه قرار گرفت. در طرح مورد نظر احداث اسکله های جدید در ساحل پسکرانه و موج شکن در نظر گرفته شد که در حال حاضر اسکله جدید در ساحل پسکرانه به طول 600 متر تحت نظارت مهندسی مشاور هندسه پارس در حال احداث است.

news184-2

وضع موجود و طرح توسعه بندر فراسکو

وضع موجود و طرح توسعه بندر فراسکو

 

دپوی بلوک های بتنی ساخته شده برای اسکله وزنی بلوکی

دپوی بلوک های بتنی ساخته شده برای اسکله وزنی بلوکی

 

لایروبی جلوی اسکله با استفاده از لایروب چنگکی

لایروبی جلوی اسکله با استفاده از لایروب چنگکی

 

به منظور افزایش ظرفیت باربری پسکرانه بندر با در نظر گرفتن جانمایی مخازن، تراکم دینامیکی در پسکرانه در حال انجام است. حجم لایروبی حوضچه بندر به مساحت 42 هکتار برای رسیدن به تراز-15 m CD در حدود 2/5 میلیون مترمکعب برآورد شده است. از مصالح لایروبی برای بازیافت زمین استفاده می شود.

در پروژه مذکور به دلیل اهمیت بالای تردد شناورهای نفتی و لزوم توجه به ایمنی بندر و شناورها، مدلسازی آرامش حوضچه صورت گرفت و براین اساس طرح احداث موج شکن فرعی به طول 200 متر در شرق حوضچه به منظور افزایش آرامش حوضچه و روزهای بهره برداری در سال ارائه گردید.

حوضچه بندر و محل ساخت موج شکن شرقی

حوضچه بندر و محل ساخت موج شکن شرقی

 

مطالعات ارتقا تجهیزات پهلوگیری و مهاربندی اسکله جنوبی نیز توسط این مهندسین مشاور انجام گردید. فندرهای اسکله جنوبی در طرح ارتقا، افزایش ظرفیت یافته و بولاردها به QRH تبدیل خواهند شد.

news184-7

, , ,
نوشتهٔ پیشین
انجام ممیزی مراقبتی و اخذ گواهینامه های IMS
نوشتهٔ بعدی
استخدام کارشناس پایپینگ، کارشناس مکانیک دوار، کارشناس ارشد سازه، نقشه کش سازه

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست