تهیه ضابطه ژیوتکنیکی حفاظت از جاده ها، سلرها و تاسیسات نفتی هورالعظیم توسط مهندسین مشاور هندسه پارس

دکتر روزبه رضانژاد، مسئول دیسیپلین ژئوتکنیک مهندسین مشاورهندسه پارس، از انتشار ضابطه فنی و مهندسی ایمنی و حفاظت جاده‌ها، سلرها و تاسیسات میادین نفتی غرب کارون در برابر سیلاب در حوزه ژئوتکنیک خبر داد.

تالاب هورالعظیم بزرگ‌ترین تالاب مرزی ایران است که در مرز ایران و عراق در غرب استان خوزستان واقع شده است. پیشتر در زمان انجام عملیات اکتشاف و بهره برداری میادین نفتی غرب کارون جهت سهولت عملیات اجرایی با قطع ارتباط آبی بین مخازن شمالی و جنوبی تالاب، بخش جنوبی تالاب خشک گردید. در سال‌های اخیر به دلیل شرایط زیست‌محیطی و به منظور کنترل ریزگردها در استان خوزستان جریان مذکور مجدداٌ برقرار و آب به این بخش تالاب هدایت گردید که باعث بروز مشکلاتی در بهره‌برداری و توسعه میادین نفتی غرب کارون و وقوع خساراتی شد.

دکتر رضانژاد در ادامه افزود که در زمستان سال 97 و بهار سال 98 وقوع سیلاب در این منطقه موجب ایجاد خسارت‌هایی به مستحدثات موجود شد که در پی آن طی ابلاغیه شماره 87847 مورخ 1399/08/05 ریاست محترم دفتر و سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری، وزارت نفت مکلف به تدوین ضوابط مرتبط با محافظت و ایمنی مستحدثات و تاسیسات در برابر سیلاب شد. در این راستا ضابطه فنی و مهندسی ایمنی و حفاظت جاده‌ها، سلرها و تاسیسات میادین نفتی غرب کارون در برابر سیلاب در حوزه ژئوتکنیک در زمستان سال 99 به مهندسین مشاور هندسه پارس واگذار شد. هم‌اکنون پس از قریب به 3 سال، نسخه نهایی ضابطه مذکور در تارنمای معاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت به آدرس  https://doert.mop.ir جهت استفاده عموم قرار گرفته است.

ضابطه فنی و مهندسی ایمنی و حفاظت جاده‌ها، سلرها و تاسیسات میادین نفتی غرب کارون در برابر سیلاب در حوزه ژئوتکنیک ضابطه فنی و مهندسی ایمنی و حفاظت جاده‌ها، سلرها و تاسیسات میادین نفتی غرب کارون در برابر سیلاب در حوزه ژئوتکنیک

موقعیت محدوده مورد مطالعه
نمونه ای از تاسیسات نفتی منطقه غرب کارون
نقشه جاده های موجود در منطقه
صدمه وارده به یکی از جاده های موجود در تالاب هورالعظیم در اثر سیلاب 97-98
صدمه وارده به جاده اکتشاف در اثر سیلاب 97-98
صدمه وارده به جاده یاران شمالی در اثر سیلاب 97-98
218-1
موقعیت محدوده مورد مطالعه
, , , , ,
نوشتهٔ پیشین
برگزاری ممیزی مراقبتی صدور گواهینامه سالیانه سیستم مدیریت یکپارچه (IMS)
نوشتهٔ بعدی
آزمایشات و معاینات دوره ای سالیانه 1402

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست