آغاز اجرای تراکم دینامیکی پروژه پتروشیمی ارغوان واقع در فاز دوم بندر پتروشیمی پارس

اخیرا مطالعات و نظارت عالیه بهسازی زمین پروژه پتروشیمی ارغوان با همکاری “کلینیک ژئوتکنیک هندسه پارس” و “شرکت دریاخاک پی” آغاز شده است. کارفرمای این پروژه شرکت کیسون است. شرح خدمات اصلی این مطالعات شامل “بهینه سازی طرح بهسازی زمین” می باشد‌. عمده پروژه شامل خاکریزهای مارنی است که باید با دقت و در عین حال به صورت بهینه بهسازی شود. آقای دکتر عسکریان مدیر کلینیک ژئوتکنیک توضیحات زیر را در خصوص این پروژه ارائه نمود:

در پروژه پتروشیمی ارغوان خاکریزهایی با استفاده از مصالح محلی که عمدتا حاوی مارن است در حال اجرا می باشد. طرح اولیه مشتمل بر اجرای خاکریزها به صورت لایه لایه و تراکم آن با غلطک بود. در این پروژه کلینیک ژئوتکنیک هندسه پارس با همکاری مهندسین مشاور دریاخاک پی نسبت به ارزیابی اجرای خاکریز با تراکم دینامیکی اقدام نمود. به منظور بررسی میزان اثربخشی طرح تراکم دینامیکی در پروژه، تعدادی الگوی آزمایشی تراکم اجرا شد.

برر روی الگوهای آزمایشی، آزمایش های کنترلی شامل حفاری گمانه و انجام آزمایش نفوذ استاندارد و همچنین حفاری چاهک و انجام آزمایش تراکم در محل انجام شد. نتایج آزمایش ها نشان داد که اجرای تراکم دینامیکی می تواند باعث تراکم مناسب خاکریزهای مارنی گردد و لذا می توان اجرای تراکم دینامیکی را به عنوان روشی مناسب جایگزین اجرای خاکریز لایه لایه و تراکم با غلتک نمود. همچنین نتایج به دست آمده حاکی از آن است که جهت افزایش راندمان روش تراکم دینامیکی در خاکریزهای مارنی خشک، بهتر است ارتفاع لایه های کوبش زیر ۵ متر حفظ شود.

در ادامه برخی تصاویر از عملیات اجرایی تراکم دینامیکی پروژه قابل مشاهده است:

 

 

 

, , ,
نوشتهٔ پیشین
تمدید گواهینامه صلاحیت خدمات مشاوره شرکت مهندسین مشاور هندسه پارس
نوشتهٔ بعدی
برگزاری دوره واکاوی پلکسیس سه بعدی PLAXIS 3D در کلینیک ژئوتکنیک با مدیریت جناب آقای دکتر اسماعیل قلی زاده

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست