معرفی

بخش تخصصی محیط ‌زیست مهندسین مشاور هندسه پارس به بررسی جنبه‌های زیست ‌محیطی پروژه‌های عمرانی و صنعتی می‌پردازد. این بررسی‌ تمام مسائلی را که در حیطه محیط‌ زیست وجود دارد در بر می‌گیرد. شناخت نوع و میزان آلودگی‌های محیط‌ زیست (آب، خاک و هوا) و ارائه راهکارهای عملی جهت رفع این آلودگی‌ها از وظایف متخصصان این بخش تخصصی است.

 

environment Consulting Engineers

جایگاه

بخش تخصصی محیط زیست یکی از شاخه‌های مهندسین مشاور هندسه‌پارس است.که در کنار سایر بخشهای تخصصی شرکت به مطالعات طراحی و ارائه خدمات مهندسی در پروژه‌های مختلف می‌پردازد.

اعتقاد عمومی در شرکت هندسه‌پارس درخصوص نقش بخش تخصصی محیط ‌زیست این است که کارشناسان محیط ‌زیست یکی از عناصر اصلی در مطالعات و طراحی‌های مهندسی هستند و باید تعامل کارشناسی بین آنان و سایر تخصص‌ها انجام شود. در غیر این صورت، ارزیابی‌های زیست‌محیطی تبدیل به فعالیتی جدا از روند اصلی طراحی و اجرا در پروژه‌های عمرانی و صنعتی می‌شود. این مشکل در بسیاری از پروژه‌ها وجود داشته و دارد، لذا مهندسین مشاور هندسه‌پارس از آغاز تاسیس اقدام به تشکیل این بخش تخصصی برای همکاری نزدیک با سایر بخش‌های تخصصی نمود. اساساً طراحی و ارائه خدمات مهندسی کیفی در پروژه‌ها بدون توجه به تمام جنبه‌های پروژه از جمله جنبه‌های زیست‌محیطی آن مقدور نیست.

امکانات

پرسنل گروه محیط زیست در مهندسین مشاور هندسه ‌پارس شامل (الف) کارشناسان تمام‌وقت و (ب) مشاوران ارشد پاره‌وقت می‌باشد. پرسنل خاص این بخش تخصصی دارای تخصص‌های محیط ‌زیست و زیست‌شناسی می‌باشند.

در ضمن با توجه به موضوع پروژه از کارشناسان سایر بخش‌های تخصصی شرکت استفاده می‌گردد.

مشاوران ارشد پاره‌وقت شامل چند تن از متخصصان شناخته شده کشور در زمینه محیط‌ زیست می‌باشند که با توجه به نوع مطالعات زیست محیطی در پروژه جهت هدایت و مشاوره تخصصی وکنترل کیفیت گزارش‌ها استفاده می‌شود.

امکانات کامپیوتری و نرم‌افزارها

هر یک از کارشناسان دارای کامپیوتر اختصاصی می‌باشند. کامپیوترها متصل به اینترنت و شبکه داخلی شرکت می‌باشند. امکان استفاده از شبکه برای کلیه پرسنل فراهم می‌باشد.

مکاتبات داخلی و خارجی در شرکت به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. سیستم مکاتبات شرکت بر روی شبکه جهانی اینترنت قرار دارد، لذا کلیه کارشناسان از نقاط مختلف می‌توانند به کارتابل خود دسترسی یابند.

نقاط قوت

کارشناسان محیط زیست پس از بررسی اثرات زیست محیطی  پروژه ها در مراحل ساخت و بهره برداری با استفاده از نظرات مهندسین مجرب شرکت هندسه پارس در زمینه های دریایی،  عمران،  سازه و غیره راه حل های مناسب را جهت کاهش این اثرات ارائه می‌دهند. ارتباط نزدیک کارشناسان محیط ‌زیست در شرکت هندسه ‌پارس با سایر بخش‌ها تخصصی موجب می‌شود که (1) ارزیابی‌های با کیفیت بهتر انجام شود و (2) راه‌حل‌ها بکار گرفته شود.

پروژه‌ها

بخش تخصصی محیط زیست مهندسین مشاور هندسه‌پارس گزارشهای زیست محیطی توجیهی، اجمالی و تفصیلی پروژه‌های مختلفی را با کیفیت تهیه کرده و همکاری لازم با کارفرمایان محترم جهت اخذ تأیید سازمان حفاظت محیط زیست به اتمام رسانده است، عناوین برخی از آنها به شرح ذیل می باشند:

  1) مطالعات امکانسنجی تونل ادامه بزرگراه شهید محلاتی حد فاصل محدوده تقاطع خیابان 17 شهریور تا میدان فتح

  2) خدمات مهندسی جهت تهیه طرح پایه (Basic) و تفصیلی (Detail) و ارائه خدمات مهندسی کارگاهی برای دایک، خاکریزی و بهبود زمین در محوطه استحصالی طرح توسعه بندر صادراتی (نفتی) ماهشهر

  3) خدمات مهندسی جهت انجام مطالعات و تهیه بخش هایی از طرح پایه (Basic) و تفصیلی (Detail) آبگیر دوم پالایشگاه بندرعباس

 

فهرست